Geolokacija

Što je geolokacija

Alat koji može identificirati lokaciju pretplatnika, odnosno njegov elektronski uređaj (na primjer, iPhone, Android smartphone itd.) Može se izvoditi u koordinatama mreže ili na satelitima GPS.
Geotag može zahtijevati aplikacije (Google Maps ili Instagram). POtrebno je sam odopustiti akciju, i sam smartphone će je automatski postaviti. Ljude je čak moguće pronalaziti uz pretplatnički broj.

 

Kako radi geolokacija

Da bi pronašli osobu po broju, sva mobilna poduzeća koriste isti princip: u uključenom stanju, GSM uređaj počinje tražiti najbliže bazne stanice (odabirom iz njih one ukoji ima veću kvalitetu signala i manju potrošnju energije na svojoj podršci. Nakon utvrđivanja postaje čita jedinstveni identifikator i vrijeme za koje se uređaj povezuje.

                    Geolocation.com – stranica za otkrivanje geolokacije s pomoću IP adrese
IP geolokacija je identificiranje geografske lokacije uređaja s pomoću IP adrese, npr. mobilnog telefona, prijenosnog računalo, poslužitelja i tako dalje. Samo je potrebno u tražilicu unijeti IP adresu i onda s pomoću IP adrese se mogu dobiti osobni posdatci i iznimno detaljne lokacije.

Vrste geolokacije

IP Geolokacija – tehnika za dohvaćanje geolokacijskih informacija posjetitelja, kao što su država, regija, grad, poštanski broj, zemljopisna širina, dužina, domena, ISP, pozivni broj, mobilni podaci, vremenski podaci, vrsta upotrebe, proxy podaci, nadmorska visina i tako dalje, koristeći IP adresu. Ovaj izvor podataka za traženje IP-a može se pronaći u različitim oblicima, na primjer, baza podataka, datoteka i web-servis, kako bi korisnici izgradili geolokacijska rješenja. Ova se tehnologija naširoko koristi u vatrozidima, poslužiteljima naziva domena, poslužiteljima oglasa, usmjeravanju, sustavima pošte, web stranicama i drugim automatiziranim sustavima gdje geolokacija može biti korisna

W3C Geolocation API pokušaj je World Wide Web Consortiuma (W3C) da standardizira sučelje za dohvaćanje geolokacijskih podataka za uređaj na strani klijenta. Najčešći izvori informacija o lokaciji su IP adresa, Wi-Fi i Bluetooth MAC adresa, radiofrekvencijska identifikacija (RFID), Wi-Fi lokacija ili uređaj Global Positioning System (GPS) i ID-ovi GSM/CDMA ćelija. Lokacija se vraća s određenom točnošću na temelju najboljeg dostupnog izvora informacija o lokaciji.

Geokodiranje – proces pronalaženja povezanih geografskih koordinata (geografske širine i dužine) iz drugih geografskih podataka kao što su grad ili adresa. S geografskim koordinatama, značajke se mogu mapirati i unijeti u Geografske informacijske sustave. Obrnuto geokodiranje je pronalaženje povezane tekstualne lokacije, kao što je adresa, iz zemljopisnih koordinata. Možete posjetiti GeoDataSource.com za opsežan popis svjetskih gradova s ​​zemljopisnom širinom i dužinom.

Skip to content