Skriptni jezici

Skriptni jezici

Skriptni jezici su programski jezici koji se tumače. Prevodi se u strojni kod kada se kôd pokrene, a ne unaprijed. Skriptirajući jezici često se koriste za kratke skripte nad punim računalnim programima. JavaScript, Python i Ruby primjeri su skriptnih jezika.

Možda ćete se iznenaditi kad saznate da je tijekom povijesti računala izmišljeno više od 700 programskih jezika. To nije ni približno toliko od 6900 ljudskih jezika koje imamo, ali učenje bilo kojeg novog jezika nije mali podvig. Programiranje skriptnih jezika različito je od ostalih jer omogućuju stvaranje programa pomoću gotovih primjena.

Što je skriptni jezik

Skriptni jezici su niz naredbi koje se mogu izvršiti bez potrebe za kompiliranjem. Iako su svi skriptni jezici programski jezici, nisu svi programski jezici skriptni jezici. PHP, Perl i Python uobičajeni su primjeri skriptnih jezika.

Skriptni jezik koristi program poznat kao interpreter za prevođenje naredbi i izravno se interpretiraju iz izvornog koda. Zato ne zahtijevaju korak kompilacije. Drugi programski jezici mogu zahtijevati od prevoditelja da prevede naredbe u strojni kod prije nego što izvrši te naredbe.

Važno je naglasiti da svi skriptni jezici spadaju su skupinu programskih jezika, ali svi programski jezici nisu nužno skriptni. Označni jezici i stilski jezik CSS rabe se za izradu i dizajn mrežne stranice. Oni ne uključuju logiku ni algoritme, oni samo pripremaju strukturu podataka za prikaz u web-pregledniku.

Jezike koji se provode na mrežnom poslužitelju nazivamo poslužiteljskim jezicima. Za razliku od klijentskih jezika su složeniji, imaju stroža pravila i sintaksu, mogu komunicirati s bazama podataka i različitim vrstama datoteka. Za njihovu provedbu potreban im je mrežni poslužitelj. U poslužiteljske jezike spadaju PHP, ASP, ASP.NET, Java, Perl, Ruby, Python.

 

JavaScript

JavaScript (JS) je lagani, interpretirani ili pravovremeno sastavljeni programski jezik s prvorazrednim funkcijama. Iako je najpoznatiji kao skriptni jezik za web stranice, koriste ga i mnoga okruženja koja nisu preglednici, poput Node.js, Apache CouchDB i Adobe Acrobat. JavaScript je prototip, zasnovan na više paradigmi, jednonavojni, dinamički jezik koji podržava objektno orijentirane, imperativne i deklarativne (npr. Funkcionalno programiranje) stilove. Pročitajte više o JavaScriptu.

Standardi za JavaScript su ECMAScript Language Specification (ECMA-262) i ECMAScript Internationalization API specifikacija (ECMA-402). JavaScript dokumentacija u MDN-u temelji se na najnovijim verzijama ECMA-262 i ECMA-402. A u slučajevima kada su neki prijedlozi za nove značajke ECMAScript već implementirani u preglednike, dokumentacija i primjeri u člancima MDN -a mogu koristiti neke od tih novih značajki.

Nemojte miješati JavaScript s programskim jezikom Java. I “Java” i “JavaScript” zaštitni su znakovi ili registrirani zaštitni znaci tvrtke Oracle u SAD -u i drugim zemljama. Međutim, dva programska jezika imaju vrlo različitu sintaksu, semantiku i upotrebu.

 

 

Skip to content